Program '16 Fredag 2. september | kl. 16 & 17 | kl. 20 & 21 |
Lørdag 3. september | kl. 12.30 | kl. 15 & 16 |
Søndag 4. september | kl. 11 & 12 | kl. 15 & 16 |

Fredag 2. september kl. 16
Sted: Grønnegade, Ny Ridehus
SNOW MASK TRIO
• Louis Aguirre: Oggùn Adeolá
• Birgitte Alsted: Frosty Hotspots
• Eirik Moland: From Grief to Rest
Fredag 2. september kl. 17
Sted: Grønnegade, Ny Ridehus
TRIO vis-à-vis, Stuttgart
• Helmuth Lachenmann: temA
• Jesse Broekman: and anew
• Nicolai Worsaae: Replication #1
Fredag 2. september kl. 20
Sted: Grønnegade, Ny Ridehus
„VINDUE MOD PORTUGAL“
GRUPO DE MÚSICA
CONTEMPORÂNEA DE LISBOA
Dirigent: Adriano Martinolli

• João Madureira: Coração
• Clotilde Rosa: No mais fundo de ti
• João Pedro Oliveira: O Abismo e o Silêncio
Fredag 2. september kl. 21
Sted: Grønnegade, Ny Ridehus
• Jorge Peixinho: Remake
• Constança Capdeville: Momento I
• Jorge Peixinho: Llanto por Mariana
Lørdag 3. september kl. 12.30
Sted: Grønnegade Ny Ridehus
MØD KOMPONISTEN RUNE GLERUP
Interview ved Max Fage-Pedersen, DR

ATHELAS SINFONIETTA COPENHAGEN
Dirigent:

• Anders Brødsgaard: Maqam
• Martin Stauning: Verdorrte Räume
• Rune Glerup: Divertimento
Lørdag 3. september kl. 15
Sted: Grønnegade, Ny Ridehus
FORFATTERKONCERT MED NIELS FRANK og Duo Dybro/Norman
• Per Dybro Sørensen: Døden kommer på slaget
• Brian Ferneyhough: no time (at all)
• Sunleif Rasmussen: Caccia

Lørdag 3. september kl. 16
Sted: Grønnegade, Ny Ridehus
ATHELAS SINFONIETTA COPENHAGEN
• Axel Borup-Jørgensen: Sirenernes Kyst
• Hans-Henrik Nordstrøm: Sphinx

Søndag 4. september kl. 11
Sted: Grønnegade, Ny Ridehus
DUO DUOL
• Antti Auvinen: Nulla Salus
• Gunnar Berg: Triedra
• Arnaud Dumond: Médée Midi Désert
• Christos Farmakis: ”9”

Søndag 4. september kl. 12
Sted: Grønnegade Ny Ridehus
CIKADA STRYGEKVARTET, OSLO
• Carola Bauckholt: Lichtung
• Ragnhild Berstad: toreuma
• Christian Winther Christensen: String Quartet Nr. 1

Søndag 4. september kl. 15
Sted: Grønnegade Ny Ridehus
SAXOFONSOLO MED HENRIETTE JENSEN
• Hui Tak-Cheung: 52 Matches in the Dark
• Kasper Jarnum: Repulsion I
• Georges Aperghis: Alter Ego
• Joan Tower: Wings

Søndag 4. september kl. 16
Sted: Grønnegade Ny Ridehus
CIKADA STRYGEKVARTET, OSLO
• John Cage: fra String Quartet in Four Parts (I og IV)
• Martin Stauning: Atmende Steine
• Hans-Henrik Nordstrøm: Strygekvartet nr. 3 (”Den norske”)

Ret til ændringer forbeholdes

Menu
Til forsiden
Velkommen
Program '16
Billetter og information
Bykort over Næstved
SUSÅ-CD
Sådan gik | 2015 | 2016 |
Fotos | 2015 | 2016 |
En universel musik?
Links